Sztuka zaufania

Dobra ksiazka kliknij „Słowo szlachcica kamieniem leży” Tak pisał Henryk Sienkiewicz.

Umiejętność dotrzymywania słowa jest bezcenna. Budzi zaufanie do nas u rozmówcy. Dzięki temu można dużo więcej wynegocjować. Jeżeli ktoś wierzy nam, że go nie zdradzimy możemy wiele więcej osiągnąć. Zaufanie u drugiego człowieka trzeba starannie pielęgnować czyli zawsze dotrzymywać słowa. To powinna być nasza marka: „jestem słowny. Mi można zaufać.” Wystarczy raz nie dotrzymać słowa i już nasz wizerunek sypie się jak domek z kart. Jest to umiejętność ludzi wielkich bo stawia wymagania od człowieka słownego a nie od jego rozmówcy.

Dzisiejszy świat ponosi klęskę w sztuce zaufania. Dzisiejszy człowiek chce: „Ja chcę.” Nie liczy się drugi człowiek. Liczę się tylko ja i moje potrzeby. W takim świecie o zaufaniu nie może być mowy. Sztuka zaufania wymaga ode mnie a nie od innych. To ja muszę dotrzymać słowa. To ja muszę spełnić obietnicę. Ja nie inni. To ja muszę dostosować się do innych a nie inni do mnie. Muszę wymagać od siebie a nie żądać zrozumienia.

Współczesny człowiek ma wiele wymówek: „Nie udało mi się dotrzymać słowa. Musisz mnie zrozumieć. To było trudne. Nie było jak. Nie było kiedy. Przełożeni nie pozwolili.”

Sztuka zaufania nie zna takich zwrotów. Ona w tym momencie umiera. Odbudowanie jej może graniczyć z cudem.

Umiejętność dotrzymywania słowa jest sztuką ludzi wielkich. Ludzi, którzy szanują drugiego człowieka niezależnie od tego kim jest. Sztuką ludzi asertywnych, którzy potrafią otwarcie mówić ile mogą zaoferować a ile nie. Nie boją się przeciwnika. Ze strachu przed nim nie obiecują cudów, których i tak nie spełnią. Ci ludzie wiedzą, że worek prezentów obiecany fałszywie nie pomoże im osiągnąć celu tak jak zaufanie, z którego słyną. Worek fałszywych prezentów może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Z doświadczenia wiem, że dotrzymywanie słowa nie jest łatwe, ale może zdziałać cuda. Warto poświęcić czas i energię na wypracowanie sobie marki człowieka słownego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>