11 Listopada Święto Niepodległości

Święto Niepodległości  kojarzy się głównie z Józefem Piłsudskim,  który wraz ze swoimi żołnierzami walczył o niepodległość.  Tym dzielnym obrońcom ojczyzny na każdym kroku towarzyszyły  pieśni. Opowiadają one o Polsce, żołnierskim trudzie i marzeniach Polaków. Są doskonałym odzwierciedleniem tamtejszej rzeczywistości.

Dlaczego tak jest? Teksty układali sami żołnierze i śpiewali je na melodie znanych ludowych piosenek.

Dziś 11  listopada  kojarzy się nam głównie z Pieśniami Legionowymi.  Już tradycją stało się rodzinne śpiewanie. Ludzie wychodzą na ulicę i razem duzi i mali śpiewają pieśni   naszych bohaterów. To piękna tradycja. Dzięki niej młodzież uczy się patriotyzmu i poznaje historię, której nie znajdzie w podręczniku.

Piosenka  ułatwia zapamiętywanie a tym samym pomaga w nauce. Zawsze kiedy omawiam pierwszą wojnę światową, wykorzystuję  Pieśni Legionowe.  To przy ich pomocy tłumaczę kto, po co i dlaczego wyruszył z Oleandrów by wywołać w Królestwie Polskim powstanie.

Pieśni,  które najlepiej upamiętniają to wydarzenie to: „Pierwsza Kadrowa” i „Warczą karabiny”.

„Pierwsza Kadrowa”  powstała w sierpniu 1914r. Kiedy żołnierze Pierwszej Kadrowej   wkraczali do Kielc, śpiewali tę  pieśń  na znaną melodię ludowa „Siwa gąska siwa po Dunaju pływa”. Autorami tekstu są żołnierz  Pierwszej Kadrowej   Tadeusz Oster – Ostrowski i lekarz Pierwszej Kadrowej   Wacław Łęcki.

„Warczą karabiny”  powstała w lutym 1915r. Autorem tekstu jest poeta Rajmund Scholz.

Z pieśni pt:” Pierwsza Brygada”  dowiadujemy się jaki ważny dla legionistów był Józef Piłsudski.

Pierwsza Brygada”  powstała w 1917r. Jej autorami są dwaj legioniści Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński.

Polacy cieszyli się, że wybuchła I wojna światowa. Mieli znowu szansę na odzyskanie niepodległości. Tę radość słychać wyraźnie w pieśni  pt:  „Wojenka”, która jest przeróbką piosenki ludowej zaczynającej się od słów: „Wojenka wojenka to se piękna pani”.

 

 

Bibliografia

Śpiewnik polski, Warszawa 1991.

 

 

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>