Wszystkich Świętych czy Halloween?

bal  2016Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Kiedy byłam mała był to czas zadumy i refleksji. Najlepszy moment by zatrzymać się w szaleńczej pogoni za szczęściem i zastanowić się czy to za czym tak uporczywie gonię ma jakąś wartość? Czy przyniesie mi szczęście czy tylko wewnętrzną pustkę? Co tak naprawdę w życiu jest ważne?

Dzisiaj zadumę i refleksję wyparła hałaśliwa amerykańska zabawa halloweenowa. Halloween  wywodzi się ze starożytności. Był popularny głównie w Wielkiej Brytanii i Francji. U nas odpowiednikiem tej tradycji są Zaduszki.   Jest to drugie święto po Wszystkich Świętych.

Halloween  wszedł do naszej tradycji na dobre. Nie warto z nim walczyć. Można go tylko spolonizować.

Święto Zmarłych  to  czas wspomnień. Wspominamy bliskich, których już z nami nie ma. W szkole wspomina się bohaterów narodowych. Co roku chodziliśmy składać kwiaty pod pomnik bohaterów narodowych lub sprzątać zaniedbane groby. W tym czasie nie wolno było zapomnieć o żadnym zmarłym.

Tą wspaniałą tradycję pamięci o wszystkich zmarłych  można połączyć z nową  czyli Halloween.  Zamiast przebierać się za duchy i straszydła, można przyjść na imprezę w historycznych strojach lub na ścianach pozawieszać obrazy bohaterów narodowych, zapraszając w ten sposób naszych wielkich na bal.

Pamiętajmy, że  Halloween  to nie Sylwester. To jest święto duchów i to one powinny rządzić na balu.   

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>