Rola książki w życiu człowieka

Jaka jest rola książki  w życiu człowieka? Dlaczego w dzisiejszych czasach media zachęcają do czytania?  Co ona nam daje?

Mówiąc o zdrowym odżywianiu, wymieniamy witaminy zawarte w owocach i inne składniki potrzebne do rozwoju człowieka. A książka? Jakie składniki potrzebne do rozwoju człowieka ma książka?

Przyczynia się do intelektualnego rozwoju dziecka. Rozwija jego wyobraźnię. Czytając dziecko wyobraża sobie postacie, miejsca, w których przebywają i sytuacje w jakich się znajdują. Dzięki temu uczy się myśleć. Kreuje własne wydarzenia. Tę możliwość zabawy odbiera mu film. Film  narzuca już wykreowaną postać i krajobraz. Nie daje młodemu człowiekowi możliwości samodzielnej analizy. Tak samo gry komputerowe narzucają gotowe obrazy i nie dają możliwości samodzielnego myślenia.

Książka  rozwija czytelnika. Może też przyczynić się do zmniejszenia upośledzenia intelektualnego. Dzięki analizie uczuć bohaterów, uczy tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Jednym słowem uczy życia. Oparta o wydarzenia historyczne, uczy poczucia własnej wartości i dumy narodowej.

Dzięki książce  młody człowiek ma dużo lepiej rozwiniętą wyobraźnię i jest wrażliwy na krzywdę i potrzeby człowieka.   

2 comments on “Rola książki w życiu człowieka
  1. Świetny wpis i przede wszystkim prawdziwy.
    Dla mnie książka jest oderwaniem się od szarej rzeczywistości (fantastyczne), pomocą (przewodniki np. o dziecięcej psychice), najlepszym pocieszycielem przywracającym nadzieję, że jeszcze będzie dobrze (książki typu „Siła”, Sekret”), wehikułem czasu (moje stare bajki, które czytam córeczce).
    Zawsze były i na pewno zawsze będą w moim życiu i mam wielką nadzieję, że w życiu mojej córeczki też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>