Gra na święto Wojska Polskiego

Baw się i ucz się żółteNa święto Wojska Polskiego i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej mam dla Was grę  historyczną:

Państwo Podziemne

Czy wiesz co to byłoPaństwo Podziemne? Tyle się mówi o ludziach działających w Państwie Podziemnym. Czy wiesz na czym polegała ich wielkość? A może chcesz spróbować poczuć się jak Oni? Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób: Nałóż na siebie obowiązki te, które lubisz i te, których nie lubisz i staraj się je sumiennie wypełniać np.: Odrabiaj lekcje zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że nauczyciele nie będą pytać. Zrób to z własnej i nieprzymuszonej woli a nie ze strachu przed jedynką. Poświęć czas na naukę, kiedy Twoi koledzy się bawią. Nie jest to łatwe, ale z czasem poczujesz, że sam/sama   decydujesz o sobie a nie ulegasz wpływom kolegów i nie uczysz się ze strachu przed jedynką.

Państwo podziemne to znaczy tajne. Wiedzieli o nim tylko nieliczni wtajemniczeni. W okupowanej Polsce, Polacy zbudowali nielegalne państwo tzn: stworzyli armię, sądy, edukację, teatr i przemysł. Ludzie działali w  Państwie Podziemnym  nielegalnie i z własnej woli. Z własnej woli nakładali na siebie obowiązki wojskowe czy prawne. Działali w polskim teatrze lub studiowali. Za to okupant, karał ich śmiercią.

 Zabawmy się w szkole:

Umawiamy się, że przez miesiąc sami z własnej i nieprzymuszonej woli będziecie pilnie odrabiać zadania domowe z historii i przygotowywać się na lekcje.

Nauczycielka nie ma prawa postawić Wam oceny negatywnej. Jeżeli to zrobi, powinniście donieść na nią pani od polskiego ( pani od polskiego pełni rolę hitlerowców), która karze panią od historii jako polskiego bandytę. Mimo zakazu, pani od historii stawia oceny negatywne i jednocześnie umawia się z Wami, że nie będziecie donosić pani od polskiego , bo jak to zrobicie, to nie będziecie członkami Państwa podziemnego  tylko kapusiami, których trzeba rozstrzelać za zdradę Polski.

 Bawmy się dalej:

Jak do tej pory mieliście za zadanie uczyć się i nie donosić na nauczycielkę historii. Teraz razem z nauczycielką od historii staracie się obalić porządek zaprowadzony przez panią od polskiego, czyli walczycie z okupantem. Przywracacie stary porządek obowiązujący na lekcji historii – wygrywacie wojnę.

To znaczy, że musicie wprowadzić ocenę niedostateczną, bo ona mobilizuje Was do nauki. Bez niej możecie zapomnieć o lekcjach i może się to zemścić na egzaminie.

Miłej zabawy!

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>