Moje życiowe decyzje

Nasze decyzje  to nasze pomysły na życie. Jest to sposób w jaki chcemy przeżyć nasze życie. Mają one zawsze wyjście z przeszłości a konsekwencje w przyszłości. Kiedy w szkole uczyliśmy się historii, szukaliśmy ciągu przyczynowo skutkowego wydarzeń historycznych. Inaczej mówiąc analizowaliśmy decyzje, jakie podejmowali ludzie w przeszłości. Patrzyliśmy jakie miało to konsekwencje wtedy i jakie ma dzisiaj. Przeanalizujmy np.: chrzest Mieszka I.  Mieszko I przyjął chrzest od Czechów. Konsekwencją tego czynu w średniowieczu był zjazd w Gnieźnie. Dzisiaj konsekwencją tej decyzji  jest nasza przynależność do kościoła katolickiego i Unii Europejskiej. Jak widać decyzje  polityków mają konsekwencje długo po śmierci osoby, która je podejmuje. Podobnie z naszymi decyzjami. Każda wypływa z naszych marzeń i ma konsekwencje w przyszłości.

Żeby podjąć   jakąś decyzję  trzeba zrobić plan przyczynowo – skutkowy. Zupełnie jak na lekcji historii. Jak się do tego zabrać?

 Przyczynę już mamy. Nie podoba Ci się Twoja obecna praca. Chcesz pójść na swoje. Chcesz być panem swojego czasu. Nie chcesz słuchać poleceń. Chcesz je wydawać. Nie podejmuj decyzji  w emocjach gdy coś nie wyjdzie. Przemyśl to. Przecież nie chcesz otworzyć firmy  na pięć minut tylko na długie lata. Do tego potrzebny Ci jest plan przyczynowo – skutkowy: tzn: jaki skutek będzie miała Twoja teraźniejsza decyzja w przyszłości? Zupełnie jak u Mieszka I. Podjął decyzję  przyjęcia chrztu od Czechów w 966 r. i konsekwencją tej decyzji  w 1000 r. był zjazd w Gnieźnie.

Przeanalizuj swoją sytuację. Zbierz dane o sytuacji, to znaczy wypisz sobie za i przeciw. Czy warto dalej chodzić do tej pracy?  Czy jeżeli ją rzucisz będziesz w stanie się utrzymać? Może masz doskonały pomysł na własny biznes, który warto teraz właśnie zrealizować? Musisz podjąć tą decyzję  racjonalnie bo będzie ona miała konsekwencje w przyszłości. Mówi się, że do odważnych świat należy, ale odwaga i głupota to dwie różne sprawy. Może czasem watro dojść do realizacji swoich marzeń małymi krokami, po to by nie pogarszać swojej sytuacji życiowej przez złe decyzje.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>