Zofia zapobiega rewolucji w firmie – sztuka jednego aktu

                                               Akt pierwszy

Ulica przed fabryką. Tłum robotników krzyczy i wygraża. Do protestujących wychodzi kobieta ubrana w dżinsy i bluzę. Ma na imię Zofia. Jest córką właściciela fabryki. Zofia staje przed strajkującymi robotnikami. Jest zdenerwowana. Podnosi rękę. Natychmiast robi się cicho. Zaczyna mówić. Język jej się plącze.

Zofia: Wszyscy jesteśmy Polakami, różnią nas tylko poglądy polityczne, ale możemy się dogadać. Wszyscy jesteśmy ludźmi i takimi samymi Polakami. Nie musimy ze sobą walczyć możemy rozmawiać. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Jesteśmy ludźmi wartościowymi. Nie rozkazuję wam. Ja proszę. Jestem konsekwentna, więc na pewno to co ustalimy to będzie. Potrafię sama nałożyć sobie zobowiązania względem was, których możecie i powinniście oczekiwać ode mnie. Oczywiście możecie żądać szacunku i uznania to wasze podstawowe prawa. Nikt nie ma prawa was poniżać. Jestem na równi z wami. Chcę się od was uczyć. Umiem słuchać. Wysłucham  was wszystkich.

Pracownicy: Wariatka!

Zofia słysząc to podniesionym tonem:  Jednak ja tu jestem szefem dlatego każę wam wracać do pracy. Będziemy rozmawiać. Obiecuję. Wy doskonale wiecie, że umiem dotrzymać słowa.  Wiem, że wszystkim nam leży na sercu dobro firmy czyli dobro nas wszystkich.

Ludzie wracają do pracy. Do Zofii podchodzi jej brat Tomasz.

Tomasz: Jak to zrobiłaś?

Zofia z dumą:  Pokazałam, że nie jestem lepsza. Szanuję swoich pracowników i słucham  ich. Ale nie daję sobie wejść na głowę. Nie boję się tego, że są bardziej doświadczeni ode mnie, bo umiem się od nich uczyć dla dobra firmy, czyli docenić pracownika, wykazać jego talent i właściwie go nagrodzić. Nie boję się pracownika bo to ja go zatrudniłam za jego zdolności i talenty.

Tomasz: Świetne podejście. Muszę się tego nauczyć.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>