Świętowanie urodzin

Każdy z nas lubi dostawać prezenty na urodziny. Zdmuchiwanie świeczek, słuchanie życzeń i odbieranie prezentów wszystkim sprawia przyjemność. Dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie to coś więcej. One dzięki tym bodźcom uświadamiają sobie, że się starzeją i to co się z nimi dzieje to naturalny biologiczny proces. Składając życzenia powinniśmy pamiętać o uświadomieniu solenizantowi, że jest coraz starszy. Np.: „O ty już duża dziewczyna jesteś” „Ale piękna panna z ciebie wyrosła” „Pewnie pomagasz już mamie w obowiązkach domowych.” i tak dalej. Solenizant na swoich urodzinach powinien być w centrum uwagi. Goście powinni z nim rozmawiać głównie o jego sukcesach i umiejętnościach.

Dziecko będzie chwalić się, że umie już samo zawiązać buty, skorzystać z toalety. To kolejny sposób na uświadomienie mu, że rośnie i się rozwija. Ilość umiejętności powinna przekładać się na świadomość, że jest coraz starsze np.: „W zeszłym roku nie umiałeś jeszcze zawiązać butów a dzisiaj pomagasz tacie myć samochód. I takie ciężkie wiadra z wodą nosisz. Zuch chłopak.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>